Sayfalar

PUSULA-2023

20 Temmuz 2010 Salı

İŞGAL VE TECAVÜZ

Fuhuş tuzağı

ABD'li paralı askerlerden Irak ve Afganistan'da fuhuş tuzağı

Amerikan Washington Post Gazetesi, Irak ve Afganistan'da para karışılığı ABD Ordusuna yardım eden güvenlik şirketlerinin, fuhuş trafiğini yönettiğini öne sürdü. Gazeteye göre, ABD ordusuna danışmanlık hizmeti veren ArmourGroup adlı kurum, Doğu Avrupa ve Kuveyt'ten genç kızları "Sizlere ABD üslerindeki restoranlarda iş bulacağız" vaadiyle Irak ve Afganistan'a getiriyor. Burada pasaportları ellerinde alınan genç kızlar ise, yine bu şirketin çalışanlarının yönettiği genelevlerde zorla çalıştırılıyor.
VATAN DIŞ HABERLER -20.07.2010


İngiliz askerlerin Irak'ta tecavüz vahşeti
12 Ocak 2010
 İngiliz askerleri Irak'ta tecavüz edip işkence yaptıkları 62 yaşındaki kadını öldürdüler. Sonra da askeri ceset torbasıyla yol kenarına attılar. Vahşet olayın haber ve görüntüsü İngiltere'de yayınlandı.İngiliz Independent gazetesi, İngiliz askerileri tarafından 62 yaşındaki bir Iraklı kadının 3 yıl önce gözaltına alınıp işkence gördükten sonra idam edildikten sonra "askeri cesed torbası" içinde yol kenarına atıldığını yazdı.

SORUŞTURMA AÇILDI

6 yıllık işgal süresince İngiliz askerlerinin kayıtlara geçen en ciddi iddia ile karşı karşıya olduğunu kaydeden gazete, 62 yaşındaki Sabiha Khudur Talib'i gözaltına alan askerlere soruşturma açıldığı belirtti.

Basra’daki suç birimi tarafından İngiltere hükümetine 2006 yılında hazırlandığı belirtilen raporda, yaşlı kadının cansız bedeninin bir "askeri cesed torbası" içinde yol kenarında bulunduğu ve yapılan incelemelerde, karın altından giren bir kurşun deliğinin tespit edildiği belirtiliyor.

Haber 7

ABD Askerinden 14. Yaşındaki Çocuğa Tecavüz İtirafı!


Irak işgal ordusundaki bir Amerikan askeri Irak'ta 14 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiği ve ailesinin de öldürülmesine yardımcı olduğunu itiraf etti.

15/11/2006

Irak işgal ordusundaki bir Amerikan askeri Irak'ta 14 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiği ve ailesinin de öldürülmesini yardımcı olduğunu itiraf etti.

Bu yılın Mart ayında Bağdat'ın güneyindeki Mahmudiye kasabasında dört kişilik bir aile öldürülmüştü.

Amerikan ordusunda uzman çavuş olarak görev yapan James Barker, kızın ve ailesinin öldürülmesine yardımcı olduğunu da söyledi.

Tecavüzcü işgal askeri James Barker'ın avukatı David Sheldon, müvekkilinin savcılıkla işbirliği yapmayı ve diğer sanıklar aleyhinde ifade vermeyi kabul ettiğini söyledi.

Olay nasıl olmuştu

James Barker'ın ifadesini alan askeri savcı Benjamin Pierce, James Barker'ın Iraklı ailenin evi yakınlarındaki kontrol noktasında içki içtiklerini anlattığını, saldırının da bunu takiben yaşandığını söyledi.

Verilen ifadeye göre, sonradan ordudan ayrılan Steven Green, diğer askerlere tekrar tekrar gidip Iraklıları öldürmek istediğini söyledi.

Askerler daha sonra üniformalarını çıkarıp eve gitti.

Evde bulunan Iraklı çift ve beş yaşındaki bir kız çocuğu bir başka odaya kilitlendi.

Barker kendisinin ve bir diğer askerin 14 yaşındaki Iraklı kıza sırayla tecavüz ettiklerini anlattı.

Berker'ın ifadesine göre, daha sonra içerideki askerler yan odadan gelen silah seslerini duydular.

Steven Green, elinde AK-47 tipi bir makinalı tüfekle odadan çıkarak "Hepsini öldürdüm" dedi.

Green'in daha sonra Iraklı kıza tecavüz ettiği ve onu da öldürdüğü belirtiliyor.

Barker, evden ayrılmadan önce, kızın cesedi üzerine odadaki gaz lambasından gazyağı dökerek cesedi ateşe verdiklerini ve daha sonra da kendi giysilerini ve silahı da bir kanala attıklarını itiraf etti.

VATAN
Af Örgütü Irak'ta tecavüzleri doğruladı


07-04-2004 Yeni Safak

ABD'nin işgali altındaki Irak'ta, bir süredir dile getirilen kadın kaçırma ve tecavüz olayları, Uluslararası Af Örgütü'nün raporlarına girdi. Uluslararası Af Örgütü, Irakta çok sayıda kadının kaçırıldığını bildirdi. Örgüt, örnek olay olarak da silahlı erkekler tarafından kaçırılarak defalarca tecavüze uğrayan mühendis Esma'nın başına gelenleri anlattı.

Uluslararası Af Örgütü geçtiğimiz günlerde Irak Konseyi'nin tek kadın üyesi Nesrin Mustafa al-Burwari'ye yönelik suikast girişiminin ardından "Irak'ta kadınlara uygulanan şiddet" konusunda bir bildiri yayınladı.

"ABD askerleri kaçırıp tecavüz ediyor"

Savaşın sona erdiği belirtilen tarihden bu yana Irak'ta çok sayıda kadının kaçırıldığı belirtilen bildiride, silahlı erkekler tarafından kaçırılarak tecavüz edilen mühendis Esma'ın yaşadığı olay örnek olarak anlatıldı. Bildiride, "Esma adlı genç bir mühendis geçtiğimiz yıl Bağdat'ta kaçırıldı. Annesi, kız kardeşi ve bir erkek akrabasıyla birlikte alışveriş yaparken 6 silahlı erkek Esma'yı zorla bir arabaya bindirerek şehir dışında bir çiftlik evine götürdü. Orada defalarca tecavüze uğradı. Bir gün sonra Esma mahallesine götürülerek arabadan atıldı. Esma'nın olayı tek değil. Savaşın sona ermesinden bugüne çok sayıda kadın kaçırıldı" denildi.

KEZBAN BÜLBÜL / ANKARA

Irak'ta tecavüz dehşeti


Tarih: 22.10.2003
İşgal ve yağmanın yanında binlerce Iraklı kadın ABD askerlerinin tecavüzüne uğradı. Sadece kayıtlı 4 bin tecavüz vakası var. 9 yaşındaki kız çocukları bilinmeyen yerlere götürülüyor, direnişçilerin kadın akrabaları kayboluyor.

Irak'ın maddi ve manevi zenginliklerini yağmalayan Amerikan askerleri, adına "şok ve dehşet" dedikleri saldırılarını bu kez Iraklı kadınlara yöneltti. Operasyon ve güvenlik araması adı altında tutuklanan Iraklı kadınların birçoğu Amerikan askerlerinin cinsel taciz ve şiddetine maruz kalıyor. Amerikalı bir Müslüman, Arabia televizyonuna gönderdiği resimlerle bu gerçeği tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi.

Dr. Susan Blocks, Irak'ın işgal edildiği günlerde yayımladığı makalesinde, Irak'ın tarihi, kültürel, ekonomik ve sosyal olarak yağmalanıp saldırıya uğramasından sonra şimdi de Iraklı kadınların namuslarının ayaklar altında çiğnendiğini dile getirdi.

4000 Iraklı kadının daha işgalin ilk günlerinde tecavüze uğradığını dile getiren Blocks, 40 ile 50 yaşlarındaki köylü kadınların nasıl Amerikalı askerlerin cinsel fantazilerinin malzemesi olarak kullanıldığını bütün dehşetiyle dile getirdi. Yazıda, sapıkça partilerin düzenlendiğini söyleyen Blocks, kadınların evlerinden sürüklenerek çıkarıldığını ve işgalci askerlerin postallarının dibine birer külçe halinde bırakıldığını belirtiyor.

9 yaşındaki kızın trajedisi

Dr. Susan Blocks, makalesinde özetle şu önemli açıklamalarda bulundu:

Irak'taki As Sabah gazetesi, Bağdat'ın 180 kilometre güneyindeki Suwaria'da 14 ve 15 yaşlarında iki genç kızın Amerikan askerlerinin defalarca tecavüzüne uğradığını yazdı. 9 Haziran'da meydana gelen bu olayı örtbas eden Amerikalı yetkilier, bütün suçlamaları geri çevirdi. Bir başka insanlık dışı olay ise Sanarai'de yaşandı. İki ay önce tecavüze uğramış ve psikolojik tedavi gören 9 yaşındaki bir kız, 18 Temmuz 2003 tarihinde, Amerikan askerleri tarafından bir kez daha ailesinin gözleri önünde zorla alıkonuldu ve bilinmeyen bir yere götürüldü. Tecavüz ve cinsel şiddetin kol gezdiği Irak'ta, cinsel sömürüye maruz kalan kadınların tıbbi müşahede altında tutulduğu belirtiliyor. Depresyona giren kadınlara yakınları da yardım edemiyor. Bunun en büyük nedeni ise bundan utanç duymaları. Akrabaları bu yüzden onları kendi yıkım ve psikolojileriyle başbaşa bırakmak zorunda kalıyorlar.

Sadece kaydedilen 4 bin tecavüz olayı var

Irak'ta kız kaçırma ve tecavüz olayları bir salgın hastalık gibi giderek yayılıyor. 17 yaşındaki Beyda Cafer Sadık adlı Iraklı bir kız, okula gitmek üzere çıktığı evine bir daha dönmedi. Her gün böyle onlarca olayla karşılaştıklarını söyleyen aileler, çaresiz bir bekleyiş içinde. Saddam yanlıları veya direnişçiler olarak tutuklanan Iraklı erkeklerin tüm kadın akrabalarının da işgalci askerler tarafından alıkonulduğu biliniyor. Şu ana kadar kaydedilen resmi cinsel şiddet uygulamaları, ABD askerlerinin yaş sınırı tanımadığını ortaya koyuyor. Kayıtlardaki cinsel sömürüye maruz kalan en genç mağdure 9, en yaşlısı ise 64 yaşında. Kaydedilen 4 bin tecavüz vakası bulunuyor.

ABD ASKERİ KUR'AN'I YERE ATINCA HALK AYAKLANDI

Irak'taki Amerikan işgal güçleri, dün Müslümanların manevi değerlerine yönelik çirkin bir davranışta bulundu. Bir ABD askeri, Iraklı bir kadının çantasındaki Kuran-ı Kerim'i yere fırlattı. Irak'ta Petrol Bakanlığı'nda çalışan Zeynep Asım, ABD askerlerinin, Bağdat'ta hükümete ait bir tesisin önünde örtülü bir bayanın çantasını askeri köpekle aramak istediğini, Emel Kerim adındaki kadının da çantasında Kuran olduğunu ve köpeğin kendisinden uzak tutulmasını istediğini söyledi. Zeynep, bir ABD askerinin çantadan Kuran-ı Kerim'i alarak yere fırlattığını ifade etti. Emel Kerim'in de bunun üzerine kalabalığa dönerek, "Amerikan askerinin mukaddes kitabımıza hakaret etmesine müsaade edecek misiniz?" diye sorması üzerine gösteriler başladı. ABD askerleri havaya ateş açtılar. Diğer görgü şahidi Muhammed Cesim, Saddam Hüseyin dönemini arar hale geldiklerini söyledi. (yenişafak)

Irak’ta tutuklulara tecavüz ediyorlar
15 HAZİRAN 2010
Irak İnsan Hakları Merkezi Müdürü Avukat Vedüd Fevzi

ABD'nin işgaliyle birlikte Irak'ta insan hakları ihlallerinde büyük artış oldu. Bu korkunç trajediyi ortaya koymak için Irak'ta İnsan Hakları Merkezi kuruldu. El Müctema dergisi de Irak İnsan Hakları Merkezi Müdürü Avukat Vedüd Fevzi ile ülkesinde olup bitenler, merkezlerinin ne zaman ne amaçla kurulduğu ve bu güne kadar ne gibi faaliyetlerde bulunduğuyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi. Söz konusu söyleşiyi aşağıda sunuyoruz:

Irak İnsan Hakları Merkezi ne zaman ve hangi amaçlarla kuruldu?

Merkezimiz 2008 yılında kuruldu. İşgalle başlayan ve her geçen gün artan insan hakları ihlalleri karşısında Irak halkının haklarını savunmak, işlenen suçların delillerini toplamak için böyle bir kuruluşa ihtiyaç vardı. Bu ihtiyaçları karşılamak üzere böyle bir merkez kurduk.

İşgal güçleri ve mevcut Irak yönetiminin muhalefeti karşısında faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz?

Kurumumuzun merkezi Suriye'de bulunuyor. Güvenilir kurumlara ve şahıslara sahibiz. Bizimle birlikte çalışanların işgal güçleriyle ve de Irak yönetimiyle aralarında bir bağ yok.

Irak sorununu uluslar arası camiaya taşımada ne gibi rol üstlendiniz?

Merkezimiz ABD Başkanı Barak Obama'ya, BM Genel Sekreteri'ne ve Güvenlik Konseyi'ne ve yine BM İnsan Hakları Komisyonu'na Irak sorununu anlatan mektup gönderdi. Mektupta işgal güçlerinin ve mevcut Irak yönetiminin halkımızın haklarını hangi şekilde ve nasıl çiğnediği anlatılıyordu. Mektubumuza olumlu cevap, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden geldi. Bizden İngilizce olarak belgeleri göndermemiz istendi. Biz de bu talebe karşılık vermede gecikmedik.

Irak'ta özgürlükleri kısıtlayan, gasp eden, düşmanlık gösterenlere karşı herhangi bir propaganda faaliyetinde bulundunuz mu?

Biz Irak'ta başta öldürme, işkence, göçe mecbur etme, soygun ve gasp gibi insan hakları ihlallerini Irak yetkili makamlarının önünde savunmayı istiyoruz. Ancak Irak'ta güvenlik sorunu nedeniyle bu propaganda faaliyetlerimizi yeterince yapamıyoruz. Irak'ta yürütme, yasamanın işlerine müdahale ediyor. Uluslararası teşkilatlar önünde Irak sorunuyla ilgili elimizde çok sayıda doküman ve delil mevcut.

Uluslar arası topluluk Irak sorunuyla yakından ilgileniyor mu?

Amerikan medyasının dünya medyası üzerine hakimiyeti söz konusu. Irak'ta yaşanan gerçeklerle ilgili haberler çok cılız şekilde medyada yer alıyor. Ebu Gureyb Hapishanesinde yaşananlar, Abir isimli kız çocuğuna tecavüz edilmesi ve ailesinin katledilmesi gibi hadiseler Irak sorununa olumlu yaklaşımı bir nebzecik de olsa etkilediğini söyleyebilirim. Irak'ta insan hakları ihlallerinin olduğunu uluslararası çapta hukuk profesörleri kitaplaştırdı. Bunların başında Prof. Dr. Eyyan Duoglas, Francis Buil geliyor. Dünyaca tanınan Cezayir'in eski Devlet Başkanı Ahmed bin Bella, Malezya eski Başbakanı Mahathir Muhammet, Amerika eski Adalet Bakanı Rulan Duma, Fransa eski Dışişleri Bakanı ve Avrupalı birçok şahsiyet Irak'ta yaşanan insan hakları ihlallerini ve Irak işgalini kınayan yazılı sözlü açıklamalar yaptılar. Önümüzdeki aylar içinde de Arap ülkelerinden birinde uluslararası soruna yönelik hukuki bir komisyon kurulmasını bekliyoruz.

Tutanak imzalatarak serbest bıraktılar

Iraklı bayanlara tecavüz ile ilgili tescil işlemini tamamladınız mı?

Serbest bırakılan Iraklı kadınların kendilerine tecavüz ile ilgili şikayetler üzerine bu konuya eğildik. Bu alanda çalışmalar yaparken tutukluların işkence görmediklerine, insan hakları ihlaliyle karşılaşmadıklarına dair bir belge imzalamaları karşılığında serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Delilleri ne zaman uluslar arası mahkemeye takdim edeceksiniz?

Yazılı tanıklıklara dayalı ve disketlere görüntülü kayıtlı belgeleri hazırladık. Bunları uluslar arası mahkemeye takdim edeceğiz. Bu meselenin araştırılmasından kurtuluş yok. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne, Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi'ne bu belgeleri vereceğiz. Haklarımızı almak için bütün kapıları çalacağız, meşru kanuni yolları kullanacağız.
Milli Gazete


Iraklı kadın Şişli'de işkenceyi anlattı


İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHHA) tarafından Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen ''Irak'ta işgale ve işkenceye hayır'' mitingi yapıldı. Mitinge katılan Iraklı bir kadın, yaşanan işkenceleri anlattı.

IRAKLI KADIN İŞKENCEYİ ANLATTI

Daha sonra kürsüye gelen Iraklı kadın İman Samarai, ülkesindeki hapishanelerde ezilen, işkence gören insanların çektikleri zulümleri ve eziyetleri düzenlenen mitingle dünyaya duyurmalarından dolayı organizasyon heyetine teşekkür etti.

Konuşmasına ağlayarak devam eden Samarai, Irak'ta işgal altındaki anne ve babaların gördükleri işkencelerin hayvanlara dahi yapılmayacağını bildirdi.

(aa) 09.05.2004Hiç yorum yok:

Yorum Gönder